Facebook

DRESAJ CANIN cu DUMITRU MOLDOVAN

 

     DUMITRU MOLDOVAN este instructor canin atestat AChR, cu cea mai complexa incadrare: instructor de specialitate.  A promovat primele examinari de dresaj in anul 1990, cand a si primit pentru cainele sau, din rasa dobermann, intai brevetul ,,Caine de Insotire”, apoi cel de ,,Caine Utilitar” (un IPO al acelui moment).

     Dupa mai bine de 20 de ani de experienta, nenumarati elevi canini educati, zeci de examinari promovate si alte zeci de competitii castigate, Mito Moldovan este unul dintre cei mai de succes instructori canini din Romania, iar la Julius, alaturi de el, pentru noi, dresajul este  mai mult decat o pasiune, mai mult decat un sport, mai mult decat o profesie – un mod de viata!

     Experienta noastra cuprinde programe de educare a tuturor raselor, de la cane corso la… mops, iar in palmares avem rezultate deosebite cu caini din rasele ciobanesc german si ciobanesc belgian malinois, rase pe care le si crestem, in spiritul imbunatatirii calitatilor si abilitatilor de dresaj si al unei anatomii corecte si sanatoase; de asemenea, am lucrat intens si am participat la examinari de dresaj, cu rezultate foarte bune cu rasele dobermann si rottweiler; am promovat examene de lucru cu caini din rasa St.Bernard, ciobanesc australian, akita si chiar ,,maidanez”…
Orice caine este educabil si controlabil! Cu putin ajutor, fiecare stapan se poate cu adevarat bucura de frumusetea relatiei cu cainele sau.  Speram sa putem oferi si altora din placerea noastra de a lucra cu cainii, clientilor nostri, in special, carora incercam sa le insuflam respectul pe care cainele il merita si responsabilitatea pe care prezenta sa in viata noastra o cere. Relatia cu un caine este un parteneriat, in care fiecare are atat drepturi cat si obligatii, iar prima dintre ele, de partea noastra, este educarea animalului nostru.
     Dresajul cere abiltati de psiholog si, evident, o atitudine si abordare pozitive! Din pacate, omul are azi tot mai putin timp si disponibiltate… iar menirea noastra, a instructorilor canini, este sa functionam ca o punte de legatura intre oameni si caini, un translator , asa incat limbajul specific al fiecaruia sa devina inteligibil celuilalt. 
     De fapt, la Julius NU facem dresaj, ci educam – in egala masura cainele si stapanul – secretul unei educari corecte a unui caine nu sta in comenzi si rutina, ci intr-o reatie sanatoasa si o buna comunicare a omului cu cainele sau. Activitatea noastra contine si foarte multa consiliere si oferirea de informatii legate de specia canina, de nevoiele ei specifice si modul in care se comunica eficient cu ea. Activitatea noastra – ca si mottoul nostru – este pentru caini si oameni – IMPREUNA!…

In pagina Rezultate & Noutati gasiti prezentate pe scurt cele mai recente actiuni ale noastre, participari si rezultate.

Aici vom enumera doar o parte din rezultatele mai recente pe care le avem in palmaresul de competitie:

IPO 3 Campionatul Mondial de Dresaj FCI 2009
atentator pentru Campionatul National CNCG 2010
Invingator IPO 1 Cupa Trakia 2012 (Campinatul de Dresaj al Bulgariei)
Invingator IPO 1 Cupa Mures 2013
locul 2 IPO 1 Campionatul de Dresaj al Budapestei Duna Kupa 2013
Invingator IPO 2 Cupa Trakia 2013 (Campinatul de Dresaj al Bulgariei)
atentator pentru Campionatul National CNCG 2013
locul 2 IPO 3 Cupa Trakia 2014 (Campinatul de Dresaj al Bulgariei)
atentator pentru Campionatul National CNCG 2014
Campion IPO 3 Campionatul de Dresaj al Budapestei Duna Kupa 2015
Invingator IPO 1 Campionatul de Dresaj al Budapestei Duna Kupa 2015
Campion IPO 3 Cupa Trakia 2015 (Campinatul de Dresaj al Bulgariei) 2015
Invingator IPO 1 Cupa Trakia 2015 (Campinatul de Dresaj al Bulgariei) 2015
IPO 3 Campionatul Mondial de Dresaj FCI 2016
atentator pentru Campionatul Budapestei Duna Kupa 2016
IPO 3 Campionatul Mondial FMBB 2017 (clasat al 53-lea din 150 de participanti)
IPO 3 Campionatul Mondial de Dresaj FCI – locul 1 in echipa Romaniei in 2017 si cel mai 
bun rezultat la proba de Disciplina obtinut vreodata de un roman la un Campionat Mondial de Dresaj; 273 de puncte si calificativul SG (,,foarte bun”), locul 43 din 150 de concurenti, cei mai buni ai lumii, Campioni in tarile membre FCI

Pe langa rezultatele din competitii de top, am obtinut rezultate de care suntem foarte mandri impreuna cu stapanii dispusi sa isi educe cainii alaturi de noi. Mult dintre cei care au trecut pragul clubului nostru de dresaj s-au pasionat de sportul canin si au ales ca lucrul cu cainele lor sa fie mai mult decat o necesitate de educare, sa devina un hobby, ba chiar sa incerce drumul spre competitie. Astfel, prezentati de echipa noastra in concursuri, sau chiar de proprietarii lor, numerosi caini au promovat examinari de dresaj:
In 2011, am promovat 3 examinari BH (Caine de Companie) din care doua cu ciobanesti germani, sositi la noi pentru dresaj, din Turcia: Turgay v Sadaghiani si Cindy v Tuni. Cu Cindy am ocupat chiar locu 1, in cadrul Campionatului National de Ciobanesc German, pentru prestatia de la examenul de dresaj. Cu ambii am promovat si examenul IPO (examen complex, cu 3 probe – disciplina, paza, urma), iar Cindy a fost din nou pe podium – am ocupat locul 2 la examenul sustinut cu ea la Brasov. Al 3 caine cu care am promovat examenul BH a fost Salma, o femela de rottweiler, cu care am sustinut examinarea in cadrul uneui eveniment desfasurat la Budapesta, in Ungaria.
In 2012, am promovat 7 examinari BH! In prima parte a anului, la examinarea din Bucuresti, cu femela de rottweiler Kenia v Haus Onul. In sezonul estival, in cadrul unei examinari sustinute la Tohanul Nou, cu 2 exemplare de ciobanesc german: Vena v Kocaeli, femela, din Turcia, si Alf v Blauwald, un mascul din linii de lucru, cu care am si castigat intrecerea. In toamna aceluiasi an, am promovat examenul BH cu femela de dobermann Tigra de Badea Gheo. Tot cu ea am promovat si examinarea ZTP, specifica rasei, care pe langa testele de caracter si sociabilitate contine si o testare de paza si protectie – am primit calificativ maxim pentru prestatia ei. In cadrul Campionatului National de Lucru CNCG din 2012 am prezentat 3 elevi ai scolii noastre de dresaj: un dobermann (Maki, din canisa Focus), un Saint Bernard (Ace) si un rottweiler (Bruno) cu care am si ocupat locul 3 in competitia BH; in aceeasi competitie am ocupat si locul 1, cu femela noastra de malinois.
In 2013, am promovat cu Titan de Badea Gheo – mascul de dobermann – examinarile BH si ZTP, cu punctaj meritoriu (57 de puncte) si calificativul maxim A1. In acelasi an, am finalizat pregatirea Keniei v Haus Onul si am promovat cu ea examenul IPO 1. Tot in anul 2013 le-am avut eleve pe Georgiana Badea & Tsarina, femela ei de dobermann. Faptul ca au obtinut locu 1 la examenul BH, in cadrul competitiei Cupa Trakia, din Bulgaria, ne-a bucurat foarte tare – este o realizare pentru un simplu proprietar!
In 2014 am inceput anul cu examinari BH – am inscris in concurs la Bucuresti 4 caini – 3 dobermanni (GT, Aragon si Taz) si un ciobanesc german (Rex):  toti au promovat examinarea – din nou motiv de bucurie a fost faptul ca Taz a trecut examenul prezentat fiind chiar de stapana sa, Dana. Cu Rex, ciobanescul german, au castigat locul 1. Cu GT am promovat si examenul ZTP, intr-un eveniment organizat la Baia-Mare.